Uzmanlara Danışın
1000 sola karakterler

Adenomyozis: Tamamlayıcı Tıp

Adenomyozis: Tamamlayıcı Tıp

Çeviri: Dr. Salih YILMAZ

Myom ve Endometriozis Tedavisi için Stres Azaltılması

Medikal pratiğimde birçok myom ve endometriozis hastasında fiziksel semptomlara major stresin eşlik ettiğini gördüm. Yaklaşık 20 yıldır kadın hastalarla ilgilenen doktor olarak benim gözlemlediğim; stres myom ve endometriozisi de içeren, birçok kronik ve tekrarlayan sağlık problemlerinin önemli bir komponentidir. Hastalık üzerine bir de stres eklenmesi hayat kalitesini düşürmesi nedeniyle büyük bir problemdir. Eğer doktor stresin varlığını görmezden gelirse, hasta iyi hissetmek, sağlıklı olmak için yapması gereken davranış ve yaşam şekli değişikliklerini hiçbir zaman uygulayamaz.

Araştırmalar stresin birçok hastalık üzerine negatif etkisi olduğunu göstermiştir. Fiziksel olarak, stres böbreküstü bezinden kortizol hormonunun salınımını arttrır. Artan kortizol düzeyi bağışıklık sistemini bozar, kalp hızını ve kan basıncını arttırır, hormonal düzeyi etkiler. Myomu veya endometriozisi olan hastalarda, stres hormonal dengeyi ve kas tonusunu negatif olarak etkiler, östrojen ve progesteron dengesini bozar ve adrenal stres hormonlarının salgılanmasını arttırır. Sonuçta, endometriyal implantların neden olduğu inflamasyon ve skar dokusunun vücut tarafından sınırlandırılması bozulur. Aynı zamanda stres myomların büyümesine de neden olur.

Myom ve endometriozis hastalarında stres; iş güvenliği ve performansı, ekonomik kaygılar, aile ve arkadaş ilişkilerinde problemler, fazla çalışma gibi birçok soruna sebep olur. Ayrıca myomu ve endometriozisi olan hastalar sağlıkları hakkında kaygılanırlar ve hayat kalitelerini bozan ağrılı semptomları olduğu için hastalık başlı başına strese neden olur. Özellikle aile kurmak isteyen kadınlarda myom ve endometriozisin neden olduğu infertilite yıkıcı bir durum haline geliyor. Endometriozisli kadınlarda oldukça sık görülen ilişki sırasında ağrı, sağlıklı bir cinsel hayata imkan vermez ve çiftler arasında kavga sebebi olabilir.

Çeşitli stres yönetme teknikleri myom ve endometriozis nedeniyle ağrı çeken kadınlara fayda sağlayabilir. Bazı kadınlar psikiyatriste danışabilir ya da psikoterapiye başlayabilir bazıları ise aile arkadaş desteğine ihtiyaç duyar. Birçok kadın stresli olan ortamlarını veya yaşam tarzlarını değiştirme fikrinin faydalı olduğunu düşünmektedir. Meditasyon ve derin nefes egzersizleri gibi bazı stres azaltma teknikleri kadınların stresi yönetebilme yeteneğini artırmaktadır. Hangi metodu seçerseniz seçin, stres seviyenizi belirlemenizi ve her hareketi mümkün olduğunca hissederek yapmanızı öneririm.

Bu bölümde tanımlanan stres yönetme egzersizleri benim myomu ve endometriozisi olan hastalarıma önerdiğim kendi kendine yardım programının önemli bir bölümüdür. Birçok kadın için menstrüel ağrı ve krampların şiddeti hayat tarzlarına bağlı olarak aydan aya değişkenlik gösterir. Hastalarım sıklıkla kanamalarının ve kramplarının üzgün olduklarında daha fazla olduğunu söylerler. Menstruasyonun başlayacağını hissettiklerinde günlük olarak stres azaltıcı teknikleri uygulamalarını öneriyorum. Bu gerçekten önemli bir farklılık yaratıyor. Eğer gün içinde birkaç dakika ayırıp günlük stres azaltıcı egzersizleri yaparsanız kendinizi daha rahatlamış hissedersiniz. Stres azaltıcı teknikleri uygulayarak görevlerinizi zamanında yaparsınız ve daha rahatlamış ve keyifli hissedersiniz.

 

Rahatlama Egzersizleri

Myom ve endometriozis ile ilgili semptomları olan hastalarda emosyonel stresle başa çıkmak daha da zorlaşır. Bu hastalara faydalı olması için çeşitli rahatlama metodları öneriyorum. Odaklanma, meditasyon, kas gevşetici egzersizler, olumlamalar ve görselleştirme düzenli olarak uygulanırsa iyi hissetme ve sakinleşme hissini arttırır. Bu bölümde sizin denemeniz için bütün bu egzersizleri anlatacağım. Düzenli olarak yapabileceğiniz ve daha çok hoşlanacağınız egzersizleri seçebilirsiniz. Bu egzersizleri hastalarıma yıllardır öğretiyorum ve onlarla birlikte yapmaktan keyif alıyorum. Bazen bu egzersizleri kitaplardan ya da videolardan öğrenmelerini öneriyorum, bazen de ofisimde ben öğretiyorum. Hastalarım stres azaltıcı egzersizlerden elde edilen sonuçlar için oldukça hevesliler. Bana sıklıkla daha rahat ve daha mutlu hissettiklerini söylüyorlar. Ayrıca fiziksel sağlıklarının arttığını belirtiyorlar. Stressiz bir kafanın vücudun fizyoloji ve kimyası üzerine faydalı etkileri vardır.

Kendinizi bu bölümde ki rahatlama egzersizlerine hazırlamak için aşağıdakileri yapmanızı öneriyorum.

İlk Basamak: Rahat ve hafif kıyafetler giyin. Rahat bir pozisyon bulun. Birçok kadın için bu pozisyon, sırt üstü yatmaktır. Egzersizleri oturarak da yapabilirsiniz. Omurganızı mümkün olduğunca düz pozisyonunda tutunuz. Kollarınızı ve bacaklarınızı düz olarak uzatın.

İkinci Basamak: Dikkatinizi egzersizlere verin. Konsantrasyonunuzu bozacak düşünceleri aklınıza getirmeyin. Gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alıp verin. Bu sizin tamamlamanız gereken işlerden ve problemlerinizden uzaklaşmanıza yardımcı olacak ve sizi sakinleştirecek.

Birinci Egzersiz: Odaklanma:  Menstrüel kramplara ve pelvik (kasık) ağrıya yol açan myom veya endometriozisiniz varsa, bu egzersiz sizin dikkatinizi pelvik bölgeden ve vücudunuzun alt bölgesinden alarak başka bir noktaya odaklar, zihninizi temizler ve derin nefes aldırır. Bu egzersizin sonunda rahatsızlığınızın azaldığını göreceksiniz. Aynı zamanda rahatlama ve sakinleşme hissini arttırır.

 • Rahat bir pozisyonda dik olarak oturun.
 • Saatinizi avucunuzda tutun.
 • Bütün dikkatinizi hareketlere verin.
 • Nefes alıp verin. 30 saniye boyunca konsantre olun. Aklınıza başka düşüncelerin gelmesine izin vermeyin. Bu sürenin sonunda nefesinizi hissedin. Muhtemelen nefesinizin yavaşladığını ve sakinleştiğini göreceksiniz. Rahatlama hissedeceksiniz

İkinci Egzersiz: Huzurlu Meditasyon:  Birçok kadın myom veya emdometriozis kaynaklı günlük stresden rahatsız olmaktadır. Stres ağrı eşiğini düşürür ve kas kasılmasını ve rahatsızlığı arttırır. Ayrıca myoma ve endometriozise sıklıkla eşlik eden PMS (premenstruel sendrom) kaynaklı sinirlilik ve mod değişikliklerini daha da kötüleştirir. Basit meditasyon teknikleri bu stresle baş etmek için bir yol olabilir. Meditasyon sakince oturmanızı ve basit tekrarlayan aktiviteler yapmanızı gerektirir. Zihninizi boşaltarak kendinize istirahat vermenizi sağlar. Vücudunuzun
metabolizması yavaşlar. Meditasyon zihninizi gerginlikten ve endişeden uzaklaştırır ve sizi rahatlatır. Menstruasyon sırasında küçük olan stresler daha da büyütüldüğünden özellikle menstruasyon sırasında daha da faydalıdır. Meditasyondan sonra modunuzun belirgin olarak düzeldiğini ve günlük stresle baş etme yeteneğinizin geliştiğini göreceksiniz.

 • Rahat bir pozisyonda oturun veya yatın.
 • Gözlerinizi kapatın ve derince nefes alın verin. Nefeslerinizin yavaş ve rahat olmasına izin verin.
 • Bütün dikkatinizi nefesinize odaklayın. Göğsünüzün ve karnınızın iniş-cıkış hareketini fark edin.
 • Diğer bütün düşüncelerin, hislerin ve duyguların aklınıza gelmesine izin vermeyin. Eğer farklı düşüncelere dalarsanız tekrar dikkatinizi nefesinize verin.
 • Nefes alırken kendinize ‘dinlen’ deyin. Nefes verirken de ‘rahatla’ deyin. Hatta söylerken telafuzunu d-d-d-d-i-i-i-n-n-n-l-l-l-e-e-e-n-n-n, r-r-r-a-a-a-h-h-h-a-a-a-t-t-t-l-l-l-a-a-a diye uzatarak bütün nefes boyunca sürmesini sağlayın. Bu iki kelimeyi tekrarlamak konsantrasyonu sağlamakta yardımcı olur.
 • Bu egzersizi iyice rahatlayana kadar tekrar edin.

Üçüncü Egzersiz: Şifalı Meditasyon Bu meditasyon egzersizi menstruasyon döneminde ve menstruasyondan önceki dönemde pozitif bir ruh hali oluşturmak için güzel ve huzurlu resimlerin size iyi gelmesini sağlar. Bu egzersizi semptomlarınızın olmadığı dönemde de yapabilirsiniz. Şifalı meditasyon terimi gerçekte akıl ve vücudun ayrılmaz şekilde birbirine bağlılığıdır. Güzel bir anıyı düşlediğinizde vücudunuz iyileşir ve bu durumun devam etmesi için pozitif kimyasal ve hormonal değişiklikleri arttırırsınız. Bu süreçte ağrı, huzursuzluk ve gerginlik azalır. Aynı şekilde, kötü bir anıyı mesela eşinizle ya da patronunuzla kavganızı düşlerseniz myomlara ya da endometriozise bağlı semptomları kötüleştiren kimyasal hormonların salgısını arttırır. ‘Nasıl düşünürseniz öyle hissedersiniz’ cümlesi tamamı ile doğrudur. Kariyerim boyunca pozitif düşünmenin ne kadar etkili olduğuna şahit oldum. Her zaman hastalarıma aklınızda üzgün, korkulu veya sinirli anılarınız varsa bedeninizi iyileştirmek daha zor olur diye söylerim. Şifalı meditasyon düzenli olarak yapılırsa güçlü bir tedavi yöntemi olur. Bu meditasyonu severseniz, kendinize iyi hissettirecek yeni anılar bulabilirsiniz.

 • Sırtüstü rahat bir pozisyonda uzanın. Derin ve yavaş yavaş nefes alıp verin.
 • Güzel kokulu çiçekler ile dolu yeşil bir çayır hayal edin. Bu yeşil çayırın ortasında altın bir tapınak olduğunu hayal edin. Bu tapınağın huzur ve şifadan oluştuğunu düşünün.
 • Bu tapınağın içine girdiğinizi hayal edin. İçeride ki tek insan sizsiniz. İçerisi sessiz ve huzurludur. Tapınağın içerisinde vücudunuzun her bir noktasına kadar şifalı enerji veren altın bir ışık hissedeceksiniz. Bu enerji size şifa vererek tamamen rahatlatacak. Bütün endişeleriniz aklınızdan uçup gidecek. Kendinizi tamamen rahatlamış hissedeceksiniz.
 • Gözlerinizi açın, bir sonraki dakika için derin ve yavaş yavaş nefes almaya devam edin.

Dördüncü Egzersiz: Kas Gerginliğini Fark etme:  Bu ve bundan sonraki egzersizler size hangi kaslarınızın gergin olduğunu bulmanızı ve onları nasıl gevşetebileceğinizi öğretecek. Myom veya endometriozis nedeniyle tekrarlayan adet sancıları, bel ağrısı veya karın ağrısı çeken kadınlar için bu egzersizler çok önemlidir. Bu semptomların çoğu her iki durumda da görülen kronik kas gerginliğine bağlıdır. Gergin kaslar kan dolaşımını ve oksijenlenmeyi azaltır, karbondioksit ve laktik asit gibi yıkım ürünlerini arttırır. İlginç olarak adetleri sancılı ve kasık ağrısı olan bazı kadınlar, krampları olmasa bile ay boyunca bu bölgelerde gerginlik hissederler. Bu kadınlar iş hayatı, ilişkileri ve seksüel stresleri nedeniyle kasık ve karın kaslarını kasmaya eğilimlidirler. Genellikle kasık bölgesi kaslarının kasılması yıllar içinde bilinçsizce gelişen bir durumdur. Duygu durum bozukluklarına sebep olarak krampları tetikler. Örneğin; bir kadının seks veya partneriyle ilgili rahatsızlıkları varsa ilişki sırasında hatta seks hakkında düşünürken bile bu kaslarını kasar. Gergin kaslar kadının ruh halini etkileyerek onu tedirgin ve gergin yapar. Kas gerginliği ile ruh hali gerginliği genelde beraberdir. Egzersiz bu kas gerginliğini sonlandırmak için en etkili yoldur. Kasları gevşediğinde kadın kendini daha rahat ve huzurlu hisseder. Endişelerinden kurtulur, sakin ve hafiflemiş hisseder.

 • Rahat bir pozisyonda uzanın. Avuç içleriniz yere temas edecek şekilde kollarınızı yanınıza uzatın.
 • Şimdi sadece sağ kolunuzu havaya kaldırın ve 15 dakika boyunca havada tutun.
 • Önkolunuz da gerginlik ve kasılma ya da kaslarınızın gevşediğini ve esnediğini hissedin.
 • Sonra kolunuzu aşağıya indirin ve kaslarınızı rahat bırakın.
 • Uzanmışken vücudunuzun başka bir yerinde gerginlik veya herhangi bir kasınızda sertlik ve ağrı var mı fark edin. Bazı kaslarınızda değişmeyen, sizi rahatsız eden bir acı hissedebilirsiniz. Gergin kaslar kan akımını azaltır ve dokulara besin gitmesini engeller. Azalan oksijenizasyon sonucunda kaslarda rahatsızlık yapan laktik asit üretimi artar.

Beşinci Egzersiz: Kademeli Kas Gevşetme

 • Rahat bir pozisyonda uzanın. Avuç içleriniz yere temas edecek şekilde kollarınızı yanınıza uzatın.
 • Derin ve yavaş yavaş nefes alıp verin
 • Ellerinizi yumruk yapın ve 15 dakika boyunca sıkıca tutun. Bunu yaparken vücudunuzun geri kalan kısmını gevşetin. Kasılan ve giderek daha da sıkılaşan kaslarınızı hayal edin.
 • Daha sonra ellerinizi serbest bırakın. Dinlenirken vücudunuzdan içeri girerek bütün kaslarınızı gevşeten ışığı görün.
 • Şimdi, sırasıyla yüzünüzü, omuzlarınızı, sırtınızı, karnınızı, kasığınızı, bacaklarınızı, ayaklarınızı ve ayak parmaklarınızı sıkın ve gevşetin. Her bir bölümü 15 saniye kasın ve bir sonraki kısma geçmeden önce tüm vücudunuzu 30 saniye gevşetin.
 • Bu egzersizi ellerinizi sallayarak, kalan bütün gerginliğinizin parmaklarınızdan uzaklaştığını düşünerek bitirin.

Altıncı Egzersiz: Afirmasyonlar (Olumlamalar):  Afirmasyonlar (Olumlamalar) vücudunuzun olmasını istediğiniz şekilde olduğunu belirten pozitif ifadelerdir. Beyniniz ile vücudunuzu pozitif bir çizgide birleştirdiği için çok önemlidirler. Şifalı meditasyonun (üçüncü egzersiz) pozitif anılar ile yaptığı işi afirmasyonlar ise telkin gücüyle yapar. Her gün kendi kendinize düşüncelerinizle binlerce mesaj göndererek vücudunuz ile beyniniz arasında bir bağ kurarsınız ve bu bağ sağlık durumunuzu belirler. Negatif düşünceler ile kasık ağrınızı, kramplarınızı ve adet kanamanızı arttırırsınız. Çünkü vücudunuz hasta olduğuna inanırsa hasta gibi davranır. Bunun için tedavi süreniz boyunca pozitif inanış şekli ve pozitif beden düşünceleri çok önemlidir. Adet sancıları için tedavi görürken mükemmel bir diyet ve iyi egzersiz yapıyor olmak yetmez. Aynı zamanda bedeninize çok iyi olduğunuzu söylemelisiniz. Kendi kendilerine negatif mesajlar göndererek iyileşme dönemini sabotaj eden ve hasta olarak kalan kadınlar gördüm. Rahat bir pozisyonda oturun. Aşağıdaki sizin için önemli olan afirmasyonları (olumlamaları) üçer kez tekrar edin.

 • Üreme sistemim sağlıklı ve güçlü.
 • Hormonlarım dengeli ve düzenli.
 • Vücudumun kimyası sağlıklı ve dengeli.
 • Adetlerimi rahat ve huzurlu geçiririm.
 • Adet kanamalarım kendi kendine düzenlenir. Az ve orta kanamam olur.
 • Vücudum rahat ve ağrısız.
 • Vajina kaslarım gevşek ve rahat.
 • Rahim ağzım ve rahimim rahat ve ağrısız.
 • Rahimim normal boyutta ve şekilde.
 • Her ay adet kanamam vücudumdan rahatça dışarı atılır.
 • Her ay adetim başladığında vücudumu harika hissederim.
 • Adetimin başlayacağını zar zor hissederim.
 • Her ay adetim başlamadan önce mükemmel hissederim.
 • Rahimim gevşek ve rahattır. Her ay ki adetimi bekliyorum.
 • Her adetimde bel kaslarım gevşek ve esnektir.
 • Adetim yaklaşırken rahat ve konforluyumdur.
 • Sağlıklı ve dengeli bir diyet arzularım.
 • Sadece üreme sistemim için sağlıklı besinleri tüketirim.
 • Vücudumla iyi şekilde ilgilenmek gerçekten büyük keyiftir.
 • Vücudumu sağlıklı ve esnek yapan egzersizleri yaparım.
 • Stresimi rahat ve kolay bir şekilde yenerim.
 • Vücudumu seviyorum, vücudumda huzuru hissediyorum.
 • Vücudum ağrısız ve rahattır.

Yedinci Egzersiz: Görselleştirmeler:  Görselleştirme egzersizleri daha sağlıklı bir beden için aklınızda taslakların oluşmasına yardımcı olur. Bu güçlü teknik, arzuladığınız gibi hissetmeniz için vücudunuzdaki hormonların ve kimyasalların salgılanmasını pozitif olarak tetikler. Pozitif görselleştirme ile vücudunuzun istediğiniz gibi fonksiyonel olmasını hayal edersiniz. Bu teknikle vücudunuz kimyasalların ve hormonların salgısını daha iyi hissetmeniz için değiştirir. Sonuçta myomlara ve endometriozise bağlı semptomlarınızın azalmasında etkili olduğunu göreceksiniz.
Birçok hastalıkta bu tekniği kullanan hastalar fayda görmektedir. Bu teknik ilk olarak kanser radyasyon terapisti olan Carl Simonton tarafından hastalarına uygulanmıştır. Hastalarının kanseri ‘büyük yıkıcı bir canavar’ olarak gördüklerini fakat onların bağışıklık sistemlerinin büyük beyaz şövalye veya köpekbalığı olduğunu ve küçük, zayıf kanser hücrelerine saldırdığını, onları parçaladığını görselleştirmelerini istemiş. Birçok hastanın sağlığının geliştiğini görmüş.

Myomlar ve endometriozis için bu görselleştirme egzersizi; size endometriyal implantların veya myomlarınızın eridiğini ve yok olduğunu gösteren ‘silme’ resminin kullanılmasıdır. Egzersize başlayın ve semptomlarınızı daha fazla umursamayın.

 • Rahat bir pozisyonda oturun.
 • Gözlerinizi kapatın. Derin nefes almaya başlayın. Derince nefes alın ve havayı yavaşça dışarı çıkarın. Vücudunuzun rahatladığını hissedin.
 • Büyülü bir aynadan vücudunuzun derinliklerine baktığınızı hayal edin.
 • Üreme sisteminizin her bölgesine odaklanın ve endometriyal implantları hissedin.
 • Bütün lezyonları, kistleri ve endometriozisin neden olduğu skarları görün. Var olan implantları hayal edin veya endometriozise bağlı farklı renk olan alanları (genellikle gri veya kahverengi) kolaylıkla fark edebilirsiniz.
 • Şimdi kasık bölgenize gelen büyük bir silgi hayal edin. Bu silginin endometriozisli bölgeleri sildiği görün. Bu implantların küçüldüğünü, azaldığını ve sonunda kaybolduğunu görün.
 • Şimdi kadın organlarınıza bakın. Rahminizi ve yumurtalıklarınızı görün. Onların etkileyici pembelikte olduğunu görün. Rahminizin rahat ve esnek olduğunu hissedin. Ona bakar bakmaz bütün myomların eridiğini görün. Rahminiz normal boyutuna ve şekline dönüyor. Rahminizin çok iyi bir kan dolaşımına sahip. Yumurtalıklarınıza bakın. Onlar çok iyi ve mükemmel hormon seviyesine sahipler. Onlar parlak ve pembe, aynen iki badem gibi görüyorlar. Yumurtayı yakalayıp rahminize getiren tüpleriniz tamamen açık ve sağlıklı görünüyor.
 • Karnınızın ve belinizin kaslarına bakın. Onların rahat ve gevşek olduğunu görün. Adet döneminiz boyunca onların esnek ve rahat olduğunu hissedin. Karnınız düz ve kasık bölgenizdeki sıvı dengesi mükemmel.
 • Bütün vücudunuza bakın ve onun her yerinde dolaşan huzur ve sakinliği hissedin. Harika hissedin.
 • Görselleştirmeyi bırakın ve deri nefes alın ve yavaşça verin.
 • Gözlerinizi açın, harika hissedeceksiniz. Bu görselleştirme bir veya iki dakika sürecektir.

Diğer Stres Azaltıcı Egzersizler:  Bu bölümden sonra kasları gevşetmede ve gerginliğinizi azaltmada faydalı olduğunu gördüğüm diğer tekniklerden bahsedeceğim. Bu teknikleri de rahatlama için kullanabilirsiniz. İyi bir deneyim için onları denemelisiniz.

Hidroterapi:  Yüzyıllardır insanlar sıcak suyu sakinleşmek ve kaslarını rahatlatmak için kullanıyorlar. Evinizde duş suyunuza rahatlatıcı maddeleri ekleyerek kendinize ‘spa’ oluşturabilirsiniz.
Myomlara veya endometriozise bağlı gerginliği ve kas ağrısını azaltmada faydalı olan iki yöntem buldum.

Yöntem 1: Alkali Banyo: Küveti sıcak su ile doldurun. Sıcaklık kanamanızı artıracağı için sizin için problem olacaksa suyu biraz ılıtabilirsiniz. Küvete bir bardak deniz tuzu ve bir bardak soda bikarbonatı ekleyin. Bu karışım çok alkali olduğu için ayda sadece bir veya iki kez yapmanızı öneririm. Krampları azaltmada, gerginliği ve anksiyete’yi sakinleştirmede çok faydalı buluyorum. 20 dakika küvette kalın. Bu banyodan sonra muhtemelen rahatlamış olacaksınız ve uykunuz gelecek. Gece yatmadan önce yapın. Muhtemelen bir sonraki gün tazelenmiş olarak uyanacaksınız ve enerji dolu olacaksınız. Sıcaklık her halükarda kaslarınızın gevşemesine yardım eder. Aynı zamanda sıcak su torbasını veya ısıtma yastığını kramplarınızı azaltmak için kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Hidrojen Peroksit Banyosu: Bu benim favorilerimden birisidir. Hidrojen peroksit su ve oksijenin karışımıdır. Banyo suyunuza ekleyerek suyunuzun oksijenini arttırırsınız. Bu kaslarınız gevşemesini sağlar. Hidrojen peroksit pahalı değildir ve eczaneden satın alabilirsiniz. Ben genellikle dolu bir küvete %3 lük solüsyondan 3 yarım şişe ekliyorum ve 30 dakika suda kalıyorum. Eğer daha güçlü hidrojen peroksit (%35 daha güçlü) kullanıyorsanız sadece 180cc ekleyin. Daha konsantre hidrojen peroksit ile ellerinizi ve gözlerinizi temas ettirmeyin. Güçlü bir oksitleyici olduğu için soğuk bir yerde muhafaza edin.

Ses:  Müziğin ruh halimiz ve vücudumuz üzerine olağanüstü bir rahatlatıcı etkisi vardır. Myom veya endometriozis kaynaklı krampları ve ağrıları olan kadınlara yavaş, sakin, klasik müzik öneriyorum. Bu tarz müziğin psikolojik durumunuz üzerine faydalı etkileri vardır. Kalp hızınızı ve nabzınızı yavaşlatır, kan basıncınızı düşürür, stres hormonlarının seviyesini azaltır. Hatta krampları olan kadınlarda uykuyu arttırır ve anksiyeteyi azaltır. Okyanus dalgalarının ve yağmurun sesi gibi doğal seslerde huzur ve rahatlamayı sağlar. Arabalarında ve evlerinde stresli olduklarında dinlemek için bu seslerin olduğu kasetleri taşıyan hastalarım var. Adet döneminiz yaklaştığında daha sık rahatlatıcı müzik dinleyin ve artan ruhsal ve psikolojik gerginliğinizi azaltın.

Biyolojik Geribildirim Terapisi:  Biyolojik geribildirim terapisi kan damarlarını sıkıştırarak kan dolaşımını azaltan kas gerginliği kaynaklı bütün ağrıları azaltmak için etkili bir yöntemdir. İskelet kaslarını ve damarların çevresinde ki düz kasları kasmak bilinçsizce yapılır. Bu yüzden kişi bunun farında bile değildir. Emosyonel stres, beslenme veya kimyasal yetersizlik gibi birçok faktör bu istemsiz kas kasılmasını tetikleyebilir. Bu istemsiz kasılma myomlar, endometriozis, migren ve yüksek kan basıncı gibi problemleri kötüleştirebilir.


Biyolojik geribildirim terapisi ile insanlar kaslarını ne zaman kastıklarının farkına varmayı öğrenirler. Bunu öğrendikten sonra, myom ve endometriozisi nedeniyle acı çeken kadınlar ağrılarını hafifletmek için kaslarını gevşetmeyi öğrenirler. Kasların gevşemesi kas ağrısını azaltır ve kan akışını arttırır. Biyolojik geribildirim terapisi ile krampları azaltmak için kadınlara profesyonel bir eğitimci eşliğinde 30 dakikalık 10-15 seans yeterli olacaktır. Bu seanslar süresince vajinaya tampon gibi bir adet termometre yerleştirilir. Bu termometre bir monitöre bağlıdır ve kadının vücut sıcaklığı buradan takip edilir. Profesyonel eğitmen kadına bilinçli olarak vajinasının sıcaklığını değiştirmesini öğretir. Sıcaklıkta ki belirgin artış daha iyi kanlanmanın olduğunu ve kasıktaki kasların gevşediğini dolayısıyla adet ağrılarının azaldığını gösterir.


Bu eğitim seanslarından sonra birçok kadın sıcaklıklarını artırabilir ve dolayısıyla kramplarını kontrol edebilirler. Ben biyolojik geribildirim eğitimine yıllar önce gittim ve kas gerginliğimin üzerine çok etkisi olduğunu gördüm. Birçok hastane ve üniversite de biyolojik geri-bildirim ünitesi olduğundan bunlara ulaşmak zor değildir.

Stres Azaltma Tekniklerini Bir Araya Getirin:  Bu yazı, kafanızı ve bedeninizi sıfırlamak, adetlerinizi rahat ve sakin geçirmek, myomlara ve endometriozise bağlı semptomlarınızı rahatlatmak için birçok farklı yöntemi anlatmaktadır. Her egzersizi en az bir defa deneyin. Size faydalı olan kombinasyonu bulana kadar uğraşın. 7 egzersizin hepsini yapmak, her birine ayırdığınız zamana bağlı olarak değişmekle beraber 20-30 dakikadan daha fazla sürmez. İdeal olan, egzersizleri her gün en azından birkaç dakika yapmanız. Zamanla bu egzersizlerin negatif olan düşüncelerinizin pozitif düşüncelere dönüşmesine yardımcı olduğunu göreceksiniz. Stresle baş etmeniz olağanüstü derecede gelişecek.

Kaynak: http://www.healthy.net/Health/Article/Stress_Reduction_for_Relief_of_Fibroids_Endometriosis/1918 

Çeviri: Dr. Salih YILMAZ

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org


Sosyal Kanallarımız