Uzmanlara Danışın
1000 sola karakterler

Daha Fazla Magnezyum Kullanmak İçin 5 Neden

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, standart bir multivitamin hapının, bir zamanlar düşündüğümüz kadar yararlı olmayabileceğini önermektedir.

2012'de Harvard Hekiminin çalışma II grubu, bir multivitamin kullanımının kalp krizi, inme veya ölüm üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığını bulmuştur. Diğer çalışmalar, çok az etkisi olabileceğine dair sonuçlar veriyor. O yüzden çoğu kadın multivitamin alıp almaması konusunda kafası karışıyor ve en sonunda kullanıyor.

Ancak vücudunuzda bazı vitaminlerin eksikliği var ise veya diyetinizde eksik olduğunu düşünüyorsanız, takviye alabilirsiniz.

İşte dolabınızda bulunması gereken takviyelerden biri: Magnezyum

 

Magnezyum Nedir?

Hayat için gerekli olan 7 mineralden biri. Vücudumuz üretemiyor o yüzden yiyeceklerden almalıyız.

İşte bazı kaynaklar:

-fındık,badem,fıstık,kaju

            (100 gr bademde 268 mg magmezyum vardır.)

-tohumlar(ayçiçeği,kabak,keten tohumu

-ıspanak

-fasulye, soya fasulyesi

-fıstık ezmesi

-balıklar(uskumru,ton balığı)

-avokado

-az yağlı süt

-kuru meyve(incir, kayısı)

-patates

-muz

 

Yeterli Magnezyum Alıyor Musunuz?

Bu cevaplaması güç bir soru, çünkü test etmesi zor. Vücudumuzdaki magnezyumun çoğu kemiklerde ve dokuda depolanır, çok az bir kısmı kandadır (%1), bu yüzden basit bir kan testi ile anlamak zordur.

Modern yaşamlarımızda yaptığımız birçok şey, magnezyumu tüketebilir. örneğin karbonhidratlı içecekler magnezyum emilimini azaltır. Rafine şeker, stres ve kafein atılımını artırır. Bazı ilaçların kullanımı (doğum kontrol ilaçları, astım ilaçları, proton pompa inhibitörleri ( mide ilacı) , diüretikler(idrar söktürücüler) )

İşte daha fazla magnezyum almamızı gerektiren 5 sebep :

  1. Kalp sağlığını iyileştirir
  2. Kemik sağlığını destekler
  3. Ağrınızı azaltır
  4. Stres ve kaygılarınızı azaltır ve motivasyonunuzu artırır
  5. Sindirimi kolaylaştırır

 

çok Alırsam Ne Olur?

Magnezyumun iyi bir yani fazla alındığında bunu size hissettirmesidir, çünkü muhtemelen ishal olacaksınız J Magnezyumun diğer bir iyi yanı, böbreklerin fazlalıkları uzaklaştırmasıdır.

Magnezyum esaslı müshilin aşırı kullanımında magnezyum toksisitesi gelişir ise, mide bulantısı, kusma, nefes darlığı ve kas güçsüzlüğü olabilir.

            Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından belirlenen "tolere edilebilir üst alım seviyesi" yetişkin kadınlar için 350 mg / gündür, ancak olumsuz etki oluşmadan tolere edilen doz 1000 mg / gün olarak gösterilmiştir

 

çeviri:  Dr. Ayşegül Mut

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org


Sosyal Kanallarımız