Uzmanlara Danışın
1000 sola karakterler

Endometriozis İçin Egzersiz, Çabaya Değer

Kronik ağrınız varken egzersiz akla ilk gelen şey değildir. Çoğunun depresyon ile aynı sorunu vardır. Depresyon, motivasyon duygularını azaltır ve egzersizin zihinsel sağlığımız için olumlu etkilerini bildiğimiz halde, kendimizi içinde bulunduğumuz mekandan çekip almak çok daha zorlayıcıdır.

 

Endometriozis ve egzersiz benzer bir ilişkiye sahiptir. Bitkin hissetmek ve kronik ağrı sıklıkla herhangi bir fiziksel aktivite yapmak istememize neden olabilir. Yine de, araştırmalar, egzersizin enerji seviyemizi iyileştirmesine, ameliyat kurtarma süresini iyileştirmemize, semptomları yönetmemize yardımcı olmasına ve hatta östrojeni düşürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Hem endometriyoz hem de depresyon ile yorgunluğum yıllar boyunca arttıkça, fiziksel aktivitem artık sıfıra düştü. Kendimi evimin içinde izole ederek, spor salonuna veya havuza gitmeye çalışmanın gerçekleşmeyeceğini anlamıştım. Yine de, son 10 ay içinde küçük bir mucize yaşandığını gördüm.

 

İyi hissetmek için umutsuz bir çaba göstererek internet üzerimden videoları buldum ve işten önce sabahları biraz egzersiz yapmaya başladım. Bu elbette kolay değildi. Uyanmak yıllardır gerçek bir savaştı ve daha da kötüye gidiyordu. Sadece üç dakikalık yoga yapmak için eşim beni;  bitki çayı ve bir battaniye ile uyandırır, benim için bir mat hazırlar ve dizüstü bilgisayarı kurduktan sonra yatağımdan çıkarırdı. Esasen, tek yapmam gereken yukarı çıkmaktı. Çoğu gün yalnızca birkaç dakikalık bir 5 veya 10 dakikalık egzersiz yapmak için yeterli zamana sahip olurum, ancak bazı günler olmazdım. Her iki durumda da bir değişiklik yarattı. Aklıma günün geri kalanında daha net hissettim, daha olumlu hissettim, daha enerjim vardı, aslında uyandığım hissettim. Her seferinde depresyonum küçüldü ve yorgunluğum biraz daha yönetilebilir hale geldi. Zamanım olmadığın günler ve haftalar bulmaya devam ediyorum, ama yatmadan önce mutlaka farkı hissediyorum- ve sonunda, matıma  geri dönüyorum. Belli egzersizler hepimiz için uygun olmayacak. Sanırım hiç bir spor salonuna tekrar adım atmayacağım. Artık mutlu bölgenin nerede olduğunu biliyorum, fakat bu mutlaka evde yoganın herkes için bir şey olduğu anlamına gelmiyor. Bu yüzden, en sevdiğim egzersiz formlarının bazılarının dökümü ve “endometriozis için” faydaları şöyle:

 

Yoga, Yoga kalp atış hızınızı kardiyo gibi hissettirmeyecektir, ancak sizi iyi hissettiriyor. Yoga, mevcut ve dikkatli olmakla ilgilidir. Esasen, bu bir fiziksel dikkatlilik oturumu. Yoga, sakinleşmenize, bazı "zaman" bulmanıza, beyninizin sesini yavaşlatmanıza ve vücudunuzla olan ilişkinizi geliştirmesine yardımcı olabilir. Pelvik bölgede ağrı çektiğinizde Yoga gerçekten de yararlıdır. Dönem (regl) ağrısı için bir sürü yoga videosu var, ve ağrı patlaması esnasında şahsen yogayı ağrı yönetimi olarak kullanıyorum.

 

Ağırlık kaldırmak-jimnastik, Ağırlıkları kullanarak ya da ağırlıkları kullanmadan mat üzerinde yaptığım alıştırmalar ve jimnsatik hareketleri benim için büyük bir enerji güçlendiricisi olmuştur. Kas gücümü artırmak, vücudumun güçlü olabileceğini ve değişebileceğini görmemize yardımcı oldu ve bana yetenekli olduğumu gösteriyor.

 

Pilates, Pilates'ten gerçekten çok hoşlanıyordum, bana göre jimnastik  ile yoga arasında bir haç gibi geldi. Pilates yine bir mat üzerinde ve kas gücü ve esnekliği artıran bir egzersiz türüdür. Endometriozisden aldığımız kas ağrısını ve gerginliği azaltmak çok yardımcı olabilir. Yoga gibi, daha sakin ve odaklıdır ve böylece beyin sisinden muzdarip olursanız, benim gibi zihinsel uyanıklığı geliştirebilir!

 

Yürüme, Hızla yürümek veya koşu yapmak, kalp atış hızını artıracak ve stres ve depresyondan kurtarmaya yardımcı olmanın yanı sıra ağrı deneyimini de geliştirebilen mutlu hormon düzeylerini artıran terlemeye neden olacaktır. “Zaten çok yoruldum, özellikle ayaklarımla isteksizce sürüklersem, yürümek beni daha fazla sıkabilir. Ancak bir şekilde başlayıp yürüdüğümde yeniden enerji ile dolabiliyorum”.  Tabii ki, yürüyüş endometriozis ile zor olabilir, bu yüzden vücudunuzu dinleyin. Evinize dönmek için mücadele edeceğinizi düşünüyorsanız yürüyüşe çıkmayın ve endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

 

Kaynak: https://endometriosisnews.com/2017/08/10/endometriosis-good-exercise-activities-that-could-help-and-are-easy-to-do/?platform=hootsuite

Çeviren:  Aylin İleri

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org


Sosyal Kanallarımız