Uzmanlara Danışın
1000 sola karakterler

Endometriozise Karşı Bitkisel Korunma

Nanegiller ailesine ait olan bir bitkide bulunan ‘Marrubbiin’ adlı içeriğin son yapılan araştırmalara göre endometriozise karşı koruyucu olabileceği söylendi.

Marrubiin maddesi, temel olarak ağrı kesici işlevi olup daha öncesinde başka hastalıkları tedavi edici şekilde kullanılmış, bununla birlikte kan ve lenf akımını arttırdığı ve aynı zamanda anti-enflamatuar (iltihaba karşı) ve anti-oksidan  özelliklerinin olduğu ve bu yüzden de kalbi koruyucu etkisi olduğu bulunmuştur.

Marrubiin’in endometrioziste koruyucu bir rol üstlenip üstlenmediğini araştıran Çin Nanhua Universitesi öğretim görevlisi Dr. Xiao-Hong Sun, bunun için deney aşamasında farelerin karın boşluğuna endometriozis hücreleri yerleştirmiş. Daha sonra bu farelere 12,25 ve 50 mg/kg olmak üzere üç ayrı dozda tedavi protokolü uygulamış.

Dr. Xiao Hong Sun bu tedavi sonucu endometriozis lezyonlarının gerilediğini saptamış. Aynı zamanda anti-enflamatuar etkisini de bu enflamasyonu yapan hücrelerin ortamda azaldığını göstererek ve enflamasyon belirteçlerinin (TNF-a ve RANTES) verimli bir biçimde azaldığını göstererek kanıtlamış.

Dr. Sun araştırmasının sonucunda marrubiin maddesinin enflamasyonu azaltarak endometrioziste faydalı olabileceğinin altını çizmiştir.

Tabii ki bu sonuçlar deneysel hayvan modellerinden elde edilmiştir ve insanlar üzerindeki etkisi ve dozunu belirlemek ileri araştırmalar gerektirir.

 

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28713901

Çeviren: Damla MERGEN 

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org


Sosyal Kanallarımız