Uzmanlara Danışın
1000 sola karakterler

Uyku Problemleri İçin Doğal Çözümler

ENDOMETRİOZİS VE UYKUSUZLUK

 

Endometrioziste uykusuzluk çok sık görülür. Birçok kadın bu stresli uyku probleminden müzdariptir. Nedeni ise… Endometriozis hastalarının uykusuzluk çekmesinin nedeni açıklanamamıştır. Çözüm aradığınız her yerde bu durum havada kalan bir bilgi gibi sebebi açıklanmadan belirtilmektedir.
 

Bölünmüş uykunun bir çok aşikar sebebi olabilir, ağrı, huzursuzluk, stres... Fakat bir sürü kadın aşikr bir sebep olmaksızın uykusuzluk çekmektedir. Bu konudaki kişisel tahminim bu hastalık yüzünden hassas hormonların dengelerinin bozulmasıdır. Endometriozisten muzdarip olduğum dönemde benim uykusuzluk sorunum çok ciddi boyutlardaydı. Geceler boyu çok yorgun olmama rağmen uyuyamayıp yatakta öylece yatmaktaydım. Neden sonra bu lanet bozulur ve gece 4-5 civarında uykuya dalardım. Kendime uygun olanı bulana kadar birçok homeopatik çare denedim.

 

Uykusuzluk ataklarını çektiğim günlerde içimde bir yangı hissederdim. homeopati uzmanıyla görüştüğümde şikyetlerimin ne demek olduğunu tam anlamamakla birlikte bu yangının iyileşme sürecimin bir parçası olduğu kanaatindeydi. Bu düşünce bana makul gelmişti çünkü üşüdüğümüzde vücut 'kapalı' konumdayken enerjimiz düşük olmaktadır.

 

Fakat tek kesin söyleyebileceğim şey, endometriozisin sebep olduğu uykusuzluğun nedeninin bozulmuş hormon dengeleri olduğudur. Uykuya dalma mekanizması inanılmaz dengelerden oluşan bir süreçtir, sonuç olarak vücut 'askıya alınmış' bir sürece girer ki biz buna uykuya dalmak diyoruz. Uyku evresi vücudun iyileşme evresi için çok önemlidir, hücre yenilenmesi ve iyileşme süreçleri hep bu sürede olur.

 

Aşağıda birçok evde denenebilecek doğal uykuya dalma çareleri anlatılmaktadır. Sizin için en uygununu bulmak için birkaç deneme yapmak durumunda kalabilirsiniz. 

 

Papatya

 

Papatya çayı, papatyanın kurumuş çiçek ve yapraklarından elde edilir. Uykuya dalmak için yatmadan yarım saat önce içilmesi uygundur. Özellikle hafif ve aralıklı uykusuzluk için iyi bir tercihtir. Anksiyeteyi önleyici özelliği krisin denilen flavonoid türevi bir madde sayesindedir. Papatya çayı aynı zamanda stresli dönemlerde sinir sistemini gevşetmeye de faydalıdır.

 

 

Lavanta

 

Bu popüler bitkinin yağının santral sinir sistemine yönelik olan baskılayıcı etkisinin hipnotiklere veya sakinleştiricilere benzediği ortaya konulmuştur.
Kozmetik ve aromaterapide sıkça kullanılan bu yağ, topikal olarak kaslara gevşetici olarak uygulanabileceği gibi sakinleştirice etki için inhale de edilebilir. Ayrıca bu yağı yatmanıza yakın yapacağınız banyoda da kullanabilirsiniz. Yalnız banyoyu çok sıcak suyla yapmamaya dikkat edin, sinir sisteminize uyarıcı etki yapabilir.

 

Melisa otu

 

Melisa otunun etkili bir sakinleştirici etkisi vardır. Genelde limon tadında hoş bir çay olarak tüketilir. Bu çayı kaynayan suya 2 yemek kaşığı kuru melisa otu katarak elde edebilirsiniz. Çayı 10 dakika demleyin, süzün ve yatmadan hemen önce için.

 

Çarkıfelek çiçeği


Tarihte çarkıfelek çiçeği tütün yerine bir sakinleştirici olarak kullanılmıştır. Santral sinir sistemindeki bu önemli etkisinin yanı sıra hazımsızlığa iyi gelmesinin nedeni düz kaslarda spazm giderici olması ve tüm sindirim sisteminde de bu şekilde etki göstermesidir. İnatçı uykusuzlukların tedavisine uygun bir seçenektir.

 

Çarkıfelek çiçeğinin bilinen bir yan etkisi yoktur. uUykusuzluk için kullanıldığında sakin, dinlendirici bir uyku sağlar ve sabah uyanıldığında sersemlik yaşatmaz.


Medikal tedavilerde bitkinin tamamı kullanılmaktadır. Genelde bazı yemişleri olgunlaştıktan sonra toplanır ve kurutulur. Çayını etkili bir şekilde demlemek için bir çay kaşığı kuru çiçeğe bir bardak kaynamış su dökülür ve 15 dakika demlenir. Yatmadan yarım saat önce içilir.

Sindirim sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi de endometriozis nedenli sindirim problemleri yaşayan kadınlar için ekstra bir yarar sağlayacaktır.

 

Kedi otu kökü

 

Kediotunun kökleri ve sürüngen kök kısımları bu sık kullanılan baharatı üretmek için kurutulmaktadır. Araştırmalar göstermiştir ki kediotu uykusuzluk için çoğu insanda açık ara en iyi doğal seçenektir.

Kediotu vücutta benzodiazepinlere (Valium'un etken maddesi)  benzer bir etki göstermekle birlikte sersemleştirici ve ertesi gün halsizlik gibi yan etkileri yoktur. Toksik bir madde değildir, Alman Sağlık Bakanlığı tarafından uykuya yardımcı olması açısından onaylanmıştır ve sıkça anksiyetenin eşlik ettiği uyku problemlerinin tedavisinde önerilmektedir.

 

İlginçtir ki kediotu bazı insanlar için gecikmiş bir uyarıcı görevi de görmektedir ki bu durum gece boyu uykuda kalmak isteyen bazı insanlar için sorun teşkil etmektedir. Bu azınlıktaki kişilerde kediotu önce kişiyi sakinleştirmekte sonraki birkaç saatte ise enerji vermektedir. Bazı profesyonel bitki uzmanları taze kediotunun kurutulmuşa göre bu istenmeyen etkisinin daha az olacağını söylemektedir. 

 

Kava Kava 

 

 Güneyde sıkça tüketilen bir içecek olan kava kava, kava bitkisinin köklerinden elde edilmektedir. İçerdiği dihidropronlar sayesinde kas gevşemesini sağlar ve bu sayede uyuşukluk yaratmadan uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Kava sağlıklı yiyecek satan dükknlarda öz olarak satılmaktadır. anksiyetenin giderilmesinde etkili bir maddedir ve hızlı etki eder. Bazı tedarikçiler güçlü kava karışımlarını küçük spreylerde şişelemişleridr. Bu spreyler hızlı bir gevşeme sağlarlar. dil altına uygulanan bir iki fıs büyük bir rahatlık sağlamaktadır. 

Amerikan bitkibilim derneği kurucusu Michael Tierra'ya göre nispeten güvenli bir kullanımı olduğundan doz aralığı günde 70 mg ile 200 mg olacak şekilde geniştir. Derin ve deliksiz bir uyku elde etmek için 150 ile 200 mg kavalakton uyumadan 20-30 dakika önce alınmalıdır.

 

 

Muskat

Eski zamanlarda muskat birçok ilacın hazırlanışında kullanılmaktaydı. Yine bugün de farmakolojik ajanların etken maddelerinde bulunmaktadır. Muskattan elde edilen yağ ile krem, parfüm, saç losyonu ve antispazmodik gaz gidericiler elde edilmektedir.

Sindirilemeyen besinlerin neden olduğu ishallerde 5-15 gramlık muskat tozu elme veya muz püresi ile karıştırılarak kullanılabilir. Aynı miktardaki muskat tozu bir yemek kaşığı üzüm suyuyla günde 3 kez kullanıldığında hazımsızlık, hıçkırık ve sabah bulantılarına iyi gelmektedir.


Ayrıca bu karışım uykusuzluk, irritabilite ve depresyona da faydalı bulunmuştur.

Uyarılar:  Muskat düşük dozlarda alınmalıdır. Yüksek dozlarda motor korteksi uyararak epileptik konvülsiyonlara (sara krizi) neden olabilmekte, karaciğerde toksik etki yapabilmektedir. Bir çay kaşığı muskat bile mide yanması, bulantı, kusma, yorgunluk, halüsinasyonlar gibi toksik etkiler yaratabilmektedir.


Taze rendelenmiş muskatı yatmaya yakın içtiğiniz içeceklere ekleyebilirsiniz. Dozajı ayarlamak için denemeler yapabilirsiniz fakat yukarıda anlatılanlardan ötürü başlangıçta düşük dozlarda başlamakta yarar vardır.

 

 

 

Homeopatik alternatifler

 

Homeopati benzerin benzeri iyileştirmesi temeline dayanır. Hastanın sağlık geçmişini, aile geçmişini ve iyileşme dönemindeki ruhsal durumunu hesaba katar

Homeopati ve diğer tedaviler arasındaki temel fark dilüsyondur. bu tedavide aktif maddenin sadece küçük bir miktarı kullanılır, örneğin belladonadaki atropin. Miktar ne kadar az ise tedavi başarısının o kadar yüksek olacağına inanılır.

 

 

 

 

 

 

 

Uykusuzluk için uygulanabilecek homeopatik tedavilerPulsatilla (Anemone patens) 

 

Uykusuzluk anksiyete nedenli tekrarlayan düşüncelerden kaynaklıysa rüzgr çiçeği olarak da bilinen anemone pulsatilla geleneksel homeopatik bir seçenektir. homeopatik tedavi uzmanları ayrıca bu bitkiyi ani öfke nöbetlerine yatkın veya aşırı duygusal kimseleri de tedavi etmede kullanmaktadırlar.

Kahve


Kahvedeki kafein genel olarak uyarıcı etkisiyle bilinmesine rağmen, iyi veya kötü bir haber alınınca yaşanan heyecanı yatıştırmak ve kişiyi uykuya yöneltmek için homeopatide çok küçük miktarlarda kullanılmaktadır.
 

Kargabüken ağacı


Adı üstünde kargabüken ağacı veya diğer adıyla zehirli yemiş, hazımsızlığa bağlı uykusuzluklara çözüm getirmektedir. kafein, alkol veya uyuşturucunun neden olduğu akşamdan kalmalığın tedavisinde de kullanılan bu öz ağacın striknin içeren tohumlarından elde edilmektedir. Ama tabiki endometirozis diyetine uygun besleniyorsanız kafein, alkol veya uyuşturucu kullanmıyorsunuzdur! 


Uykusuzlukla başa çıkmanızı sağlayabilecek başka homeopatik yöntemler de mevcuttur. Bunlar hasta endometriozis gibi derin temelli bir hastalıktan muzdaripse kullanılacak yapısal tedavilerdir.  Bu tedavinin amacı yalnızca hastanın şikyetlerini gidermek değil hastayı bir bütün olarak iyileştirmektir.

 

Bazı homeopatik çözümler ilk basamak tedavi olarak kullanılır, bunlar genellikle sık görülen semptomlara yöneliktir ve de çoğu hastaya yarar sağlar. Fakat yapısal tedaviler hastaya spesifiktir ve çoğu vakada daha yoğunluklu bir tedavi gerektirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uykuya yardımcı besinler

 

 

Uykuya geçişi kolaylaştırdığı bilinen bir takım besinler mevcuttur. Meşhur doğal tedavi bilimci Michael Van Straten uykuya yardımcı olacak bu tarifi paylaştı:

Süper horlayıcı

3 adet havuç
2 adet sulu elma

Yarım marul
Bir tutam muskat

 

1.ilk üç malzemeyi mikserde karıştırın

2.bir bardağa boşalttıktan sonra üzerine bir tutam muskat serperek servis edin.

Şefin notu: Bu tarifte marul dışında bir lahana türevi kullanmayın. Aysberg ve türevlerinden daha çok beta karoten içeren marul bu sayede uykuyu indükleyen maddelerden daha çok salgılatmaktadır.

 

 

                                      Uyku getiren yiyecekler


 

Uyku getiren yiyecekler arasında muz, incir, hurma, süt (fakat siz endometriozis diyetinde süt kullanmayacağınızdan muskat sütüne bir tutam muskat serperek içebilirsiniz), ceviz yağı, ton balığı, hindi ve yoğurt bulunmaktadır. Bu yiyecekler uyku getiren triptofan aminoasidini bol miktarda içerirler.

 

Bu yolların hepsi vücudunuza aldığınız maddelerle uykunuzu getiren doğal yöntemlerdir. Aşağıda bir kaç basit yöntem daha bulunmaktadır.

-yukarıda anlatıldığı gibi, rahatlatıcı ılık bir banyo yapın, içine lavanta gibi esansiyel yağları ekleyebilirsiniz.

-kafanızı dağıtmak için roman okuyabilirsiniz.

-endometriozis diyetinize uymaya çalışın. Bu diyette uyku kaçıracak besinler zaten önerilmemektedir.

-Her gün aynı saatte yatağa girmeye çabalayın.

-B vitaminlerini yatmaya yakın almayın, bu vitaminler vücudu uyarıcı etki yapabilirler.

-Lütfen uyuyamayacağım diye endişe yapmamaya çalışın, Söylemesi kolay ama bu kısır döngün yüzünden endişelendikçe daha da uykusuz kalacaksınız.

 

Bu anlattığımız çözümleri deneyecekseniz size uygun olanı bulmadan hemen pes etmeyin. Hepimiz daha çabuk sonuç almak isteriz, bu yüzden birçok insan uyku için kimyasal alternatifleri tercih etmektedir. Fakat siz bu doğal yöntemlere vücudunuzdaki sisteme girmeleri için zaman tanıyın.

 

 

 

Kaynak: http://www.endo-resolved.com/End_of_Endo-insomnia_advice.html

 

Çeviri: Inci Sema Taş

 

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org


Sosyal Kanallarımız