Endometriozis'li Ünlüler

Endometriozis'le Yaşam

Endometriozis toplumda yaygın olarak görülen ve kadınlarımızın yaşamlarını etkileyebilen bir hastalık. Bu kadar sık rastlanan bir hastalık tabii ki meşhur kadınlarda da görülüyor. Dünya çapında endometriozisi olan kadınları tanıyalım:

Marilyn Monroe 36 yaşında hayata veda eden güzel ancak talihsiz yıldızın defalarca hamile kalmasına rağmen çocuğu olmamış. Çok sayıda düşük ve bir dış gebelik yaşamış. Ameliyata girerken doktorların okuması için karnında rahim ve yumurtalıklarının alınmasını istemediğini belirten bir kağıt yapıştırdığı söylenmektedir.
Susan Sarandon

Endometriozis konusunda aktif olarak görev yapan meşhurlardan biri. Amerikalı aktrise endometriozis tanısı 30’lu yaşlarındayken ağrı, kanama düzensizliği ve baygınlık şikayetleri sonucunda konmuş. Cerrahi ve tıbbi tedavi uygulanan aktrisin tedaviden sonra doğan 3 çocuğu var.

Whoopi Goldberg Aktris, yazar, televizyon programcısı, şarkıcı. Endometriozis olduğu 70’li yıllarda anlaşılarak tedavi edilmiş ve tedaviden sonra bir çocuğu olmuş.
Dolly Parton

Amerikalı şarkıcı 36 yaşında turnedeyken şiddetli ağrı nedeniyle acilen hastaneye kaldırılarak rahmi kısmen alınmış. Dolly Parton’un hiç çocuğu olmamış.

Hillary Clinton Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Clinton’un eski Başkan Bill Clinton ile olan evliliğinden endometriozis nedeniyle yoğun bir çabayla olan tek çocuğu bulunuyor.
Tori Amos

Amerikalı piyanist, şarkıcı ve bestekar kariyerinin yarısında endometriozis nedeniyle acı çektiğini belirtmiş. Hastalık nedeniyle üst üste ameliyatlar geçiren Tori Amos kist nedeniyle tüplerini de aldırmış. Üç kez düşük yaptıktan sonra tek çocuğu Natashya’yı 2000 yılında kucağına almış.

Pamela Anderson Film çekimindeyken bayılarak hastaneye götürülmüş. Bir düşük yaşadıktan sonra endometriozis tedavisi yapılmış. Pamela Anderson’un Brandon ve Dylan adlı iki oğlu var.

YUKARI