Uzmanlara Danışın
1000 sola karakterler

Endometriozis Hakkındaki Gerçekler

Endometriozis Hakkındaki Gerçekler

Mart ayı endometriozis farkındalık ayıdır. (endomarch)

Tüm dünyaya yayalım

Uzmanlar, Amerika ve Kanada'da 6,5 milyondan, dünya çapında 89 milyondan fazla kadında (8 ile 80 yaşları arasında) görülen endometriozis hakkındaki bütün gerçeklerin bilinmesi ile ciddi sağlık problemlerinin engelleneceğini bildiriyorlar.

Endometriozis, normalde uterusun içini döşeyen endometrium diye adlandırılan dokunun karın içindeki yumurtalık, idrar torbası ve bağırsaklar gibi başka organlarda görülmesi ile gelişen immün sistem hastalığıdır. Ağrı, kanama, skar dokusu gelişmesi gibi birçok sağlık problemine neden olur.

Belirtileri;

  • Ağrılı adet görme (Sıcak su torbası ve ağrı kesici ile geçmeyen)
  • Kronik kasık ağrısı
  • Adetler arasında ağrı
  • Düzensiz kanamalar
  • İshal veya karın ağrısı
  • İdrar yaparken ağrı
  • Kısırlık

Mart ayı endometriozis farkındalık ayı olduğu için, Endometriozis Derneği tarafından hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak için broşürler hazırlandı. Aynı zamanda hastalıktan etkilenen kişilere destek olmak ve halkı bilgilendirmek için organizasyonlar planlandı.

Endometriozis rutin bir jinekolojik muayene ile saptanamaz. Tanısı laparoskopik (anestezi altında yapılan küçük bir cerrahi yöntem) olarak endometriozis odaklarının görülmesi ile kesinleşir. Laparoskopi de hastalığın yeri, boyutu ve ne kadar yaygın olduğu görülür. Böylece doktor ve hastanın en uygun tedaviyi seçmesine yardımcı olur.

Endometriozis Derneği Başkanı Mary Lou Ballweg; kadınların hastalığın semptomlarını iyi bilmesi ve bu semptomları doktorlarına eksiksiz olarak aktarmasının çok önemli olduğu belirtiyor. 2014 yılı Mart ayında Endometriozis Derneği tarafından yapılan Dünya Endometriozis Sempozyumundaki istatiksel veriler hastalığın ortalama olarak on yıl geç tanı aldığını göstermektedir. Hastalığın erken saptanması, daha yavaş ilerlemesini ve hastaların günlük hayatlarının normale dönmesini sağlar. Ballweg, endometriozisin kadın sağlığı üzerinde majör fiziksel ve psikososyal bir etkisinin olduğunu belirtiyor.

Derneğin yapmış olduğu çalışmalar, dioksin ve bazı diğer toksik maddelerin endometriozis gelişmesinde rolü olduğunu göstermiştir. Yine kesin olmamakla beraber aynı maddeler endometriosize bağlı kanser ve diğer otoimmün hastalıkların gelişmesini de arttırırlar.

Endometriozis Assosiciation'dan çevrilmiştir.

Sağlıklı günler dileğiyle

(http://www.endometriosisassn.org/press-release.pdf)

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org


Sosyal Kanallarımız