Uzmanlara Danışın
1000 sola karakterler

Amerika Endometriozis Vakfı Medikal Konferansı'ndan Öne Çıkanlar

Amerika Endometriozis Vakfı Medikal Konferansı'ndan Öne Çıkanlar

Konferans internet üzerinden 5.000’den fazla kişi tarafından takip edildi 

Amerika Endometriozis Vakfı (The Endometriosis Foundation of America - EFA) 2017 Medikal Konferansı 28 Ekim’de New York şehrinde gerçekleştirildi. Konusu “Meme, Over ve Endometriozis” olan konferansa 100’den fazla kişi katıldı ve internet üzerinden 5.300’den fazla kişi tarafından takip edildi.

EFA’nın kurucularından Dr.Tamer Seckin tarafından açılış konuşmasının ardından laparoskopik (kapalı) cerrahi alanında ileri gelen Dr.Harry Reich ile konferans başladı. “Endometriozis,  hormonal veya cerrahi? Benim gerçeklerim” adlı konuşmasında Dr.Reich endometriozisin nasıl retrograd menstrasyon ile oluşmadığı, doğuştan itibaren var olduğu ve hastalığın tanı alması gerektiği ile ilgili düşüncelerini anlattı. Dr.Reich ayrıca endometriozisin medikal tedavisinin hiçbir zaman “işe yaramadığına”, histerektominin (rahim alınma operasyonunun) kötü bir seçim olduğuna ve laparoskopinin “doğru tercih” olduğuna inandığını belirtti.

Konferansın geri kalanında birbirini takip eden 6 parçada endometriozis farklı açılardan incelenmiştir.

İlk bölümde, üç seçkin bilim adamı inflamasyonda ve kanserde östrojenin rolü hakkındaki görüşlerini bildirdi. Dr.Robert Taylor, endometriotik odakların dişi seks hormonlarına karşı sensitivitesini ve NF-kB gibi hücre işaretleyici molekülleri ve bu bilgilerin yeni tedavi seçenekleri geliştirmede nasıl kullanılabileceği hakkında bilgi verdi.

Bu konuşmayı breatcancer.org kurucusu ve medikal şef olan Dr.Marisa Weiss’in muhteşem konuşması takip etti. Dr.Weiss neden meme kanserinin günümüzde en yaygın kanser tipi olduğunu, kadınların modern hayat stillerinin meme kanseri gelişimi riskini nasıl arttırdığını ve bu riskin nasıl hayat stili değişiklikleri ile azaltılabileceğini anlattı.

Üçüncü sunum Lenox Hill Hastanesi’nden Dr. Stephanie Bernik tarafından meme kanserinde, zamanında müdahale edilebilmesi için erken tanının önemi hakkında yapıldı.

Konferansın ikinci kısmı, kök hücreler ve onların endometriozis ile kanser üzerindeki terapötik (tedavi edici) potansiyeli üzerine odaklanmıştır. Temel sunum Northwestern üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı başkanı Dr.Serdar Bulun tarafından yapıldı. Dr. Bulun kadınların vücutlarının son zamanlardaki hayat stili tercihlerine yetişemediğini ve ovulasyonun baskılanması ile endometriozis ile over (yumurtalık), ve meme kanseri risklerinin nasıl azaltılabileceğini anlattı.

Konferansın üçüncü bölümünde Dr. İe-Ming Shih endometriozis ve kanser ile endometriotik odaklarda bulunan genetik mutasyonların seks hormonları ile birlikteliği sonucu kanser ile bağlantılanabileceğinden bahsetti. Bu bölümün ikinci konuşmacısı Wake Forest Tıp Fakültesi’nden Dr.Sarah Berga ise seks hormonlarının beyin üzerindeki etkilerinden bahsetti.

Ayrıca konferansta, araştırmalar için ödenek sağlanması açısından konuşmalar yapıldı. Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden (INH) Dr.Lisa Halvarson tarafından şu anki ve gelecekteki jinekolojik araştırmalar için NIH tarafından sağlanabilecek ödenekler anlatırken Dr.Serin Seckin, EFA’nın ödenek sağladığı projeler hakkında genel bir bakış açısı sağladı.

Konferansın sondan bir önceki bölümü “Sonuç: Tedavi İçin Önleme” başlığı altında meme ve over kanseri için iki çok ilgi çekici plastik ve jinekolojik cerrahi sunumlarını içerdi.

Konferans, fertilite (doğurganlık) üzerine bir oturum ile sonlandırıldı. Dr.Kutlu Oktay, meme kanserinde rol oynadığı bilinen genetik mutasyonlara sahip kadınların fertilitesini korumak hakkında bir konuşma yaptı. Son olarak, Dr.Norber Gleicher, IVF (üremeye yardımcı teknolojiler) tedavilerinde implantasyon öncesi genetik testlerin kısıtlamalarından ve ne kadar çok kadının hamilelik şansı hakkında yanlış bilgilendiriliyor olabileceğinden bahsetti.

EFA’nın bir sonraki toplantısı Mart 9-11, 2018’de New York’ta gerçekleştirilecek.

Kaynak: endonews.com

Çeviren: Dr. Elif Göknur TOPÇU

 

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org


Sosyal Kanallarımız