Uzmana Danış
1000 sola karakterler

Çikolata Kisti Acil Durum Oluşturur mu?

Çikolata Kisti Acil Durum Oluşturur mu?

Çikolata kisti ya da diğer adı ile endometrioma yumurtalıklarda yer alan endometriozis kistleridir. Endometriozis hastalığı en sık yumurtalıkları etkiler ve kist oluşturur. Bu kistlerin içerisinde koyu kahverengi ve kıvamlı çikolata benzeri bir sıvı biriktiği için adına çikolata kisti denilmektedir.

Çikolata kistlerini sıklıkla muayene esnasında tespit ederiz. Şikayetler adet sancısı ya da ara kanama olabilmektedir. Fakat hiç ağrısı olmayan bir kadında da büyük çikolata kistleri görülebilir. Yani her çikolata kisti ağrı yapmayabilir. Kistin boyutu da ağrı ile çok ilişkili değildir. Fakat çikolata kisti derin endometriozis lezyonları ile birlikte ise ağrı şikayeti ön planda olmaktadır. Özellikle ilişki esnasında ağrı şiddetli olabilmektedir.

Çikolata kistleri derin endometriozis ile birlikte ise adetler esnasında şiddetli ağrıya sebep olabilir, hastaneye gidip iğne şeklinde ağrı kesiciler yapılması gerekebilir. Bu gibi acil durumların oluşmaması için hormonal baskılayıcı ilaçlar ile birlikte ağrı kesici hapların birlikte kullanılması gerekebilir. İlaç tedavisine cevap olmadığında ameliyat ile endometriozis odaklarının temizlenmesi doğru olacaktır.

Çikolata kistleri çok büyüdüğünde zaman zaman yırtılarak (kist patlaması olarak tabir edilmekte) acil durum oluşturabilir ve acilen ameliyat gerekir. Kist yırtılması sonucu kist içeriği ve kan karın içerisine yayılır ve şiddetli ağrı, bulantı, kusma yapabilir. Bu gibi durumlarda acil ameliyat ile karın içerisi temizlenir ve kanama varsa durdurulur.

Zaman zaman da çikolata kistleri kendi etrafında dönerek torsiyon dediğimiz acil durum oluşturabilir. Eğer acil olarak ameliyat edilmez ve torsiyon düzeltilmez ise yumurtalık dokusu gangrene olur ve kanlanması bozulduğu için alınması gerekebilir. Bu gibi dramatik sonuçların olmaması için şiddetli karın ağrısı olan çikolata kisti hastalarında kist yırtılması ve torsiyon akla gelmeli, muayene ve ultrason değerlendirmesi dikkatle yapılmalıdır.

Özetle, çikolata kisti hastalarında yumurtalık kistleri yırtılabilir, karın içerisine kanayabilir, kendi etrafında dönerek torsiyone olabilir ve kanlanması bozulabilir. Bu acil durumlara hemen müdahale edilmez ise yumurtalığın alınması gerekebileceğinden ameliyat etmekte tereddüt edilmemelidir. Dayanılmaz ve ani karın ağrıları olduğunda, bulantı, kusma da varsa çikolata kistinin acil durumları olabileceği akla getirilmelidir.

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org

Sosyal Kanallarımız