Uzmana Danış
1000 sola karakterler

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası Gebelik ne Zaman Olur?

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası Gebelik ne Zaman Olur?

Çikolata kisti olan kadınlarda cerrahi tedavi özellikle ağrı şikayeti yoğun olan ve ilaç tedavisi ile ağrının azalmadığı durumlarda yapılmaktadır. Öte yandan çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda kist alındığında gebelik olasılığı artmayabilir, bazen de yumurtalık kapasitesi azalabilir. O nedenle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda çikolata kisti tespit edildiğinde ameliyat kararı bazı kriterler göz önüne alınarak verilir.

Örneğin genç bir kadında çikolata kisti tespit edildi ise ve yumurtalık kapasitesi ultrason ve kan testleri ile değerlendirildiğinde iyi olduğu ortaya konuldu ise ameliyat ile çikolata kistinin alınması sonrası bir yıl içerisinde kendiliğinden gebelik oluşabilir. Ameliyat sonrası korunmaya veya ilaç tedavisine gerek yoktur. Tabii sperm değerlerinin de normal olduğunu görmek gerekir.

Çikolata kisti hastalarında ameliyat sonrası bir süre (iki yıl kadar olabilir) baskılayıcı ilaç tedavilerinin uygulanması kistin tekrarlama olasılığını azaltmaktadır. Fakat çocuk isteyen çiftlerde bu tür bir tedavinin uygulanması gebeliği engeller ve çocuk sahibi olmayı geciktirir. Belki genç kadınlarda bu düşünülebilir fakat 35 yaş sonrası kadınlarda bu tür baskılayıcı tedaviler yerine bir an evvel gebeliği elde etmek için yardımla üreme tedavilerine geçilmesi doğru olacaktır.

Çikolata kisti olan kadınlarda ameliyat yapıldıktan sonra bir yıl içerisinde kendiliğinden gebelikleri sık görürüz. Sperm değerleri normal olan ve tüplerinde hasar olmayan kadınlarda korunulmaması veya kısa süreli hormonal tedavi uygulanması öngörülebilir. Kistin tekrarlamaması için uygulanacak baskılayıcı hormonal tedaviler yumurtlamayı da engelleyerek gebeliği geciktirecektir.

Özetle, çikolata kisti ameliyatı sonrası bir yıl içerisinde kendiliğinden gebelikler sık olur. Ameliyattan sonra bir yıldan fazla süre geçti ise ve gebelik oluşmadıysa yardımla üreme tedavilerine geçilebilir.

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org

Sosyal Kanallarımız