Uzmana Danış
1000 sola karakterler

Çikolata Kisti Hastalığı Bir Kadını Ve Ailesini Nasıl Etkilemekte?

Çikolata Kisti Hastalığı Bir Kadını Ve Ailesini Nasıl Etkilemekte?

Çikolata kisti hastalığı kasık ağrısı, adet sancısı, ilişkide ağrı ve kısırlık problemi ile ilişkili bir hastalıktır. Her kadında aynı şikayetlere sebep olmaz fakat bahsedilen şikayetlerin bir ya da birkaçı çikolata kisti hastalığı olan hemen hemen tüm kadınlarda görülür. Çoğu zaman bu şikayetleri dile getirmek ya da bu nedenle hekime gitmek mümkün olmayabilir ve bu nedenle tanıda gecikmeleri de sık görüyoruz. Çikolata kisti hastalığı ne kadar erken teşhis edilirse tedavi seçenekleri o kadar çeşitli olabilir. Erken teşhis ilaç tedavisi ile şikayetlerin azalmasını sağlayabilir.

         

Çikolata kisti olan kadınlar bu hastalıkla yaşam tecrübelerinde nelerden bahsetmektedir? Çikolata kisti hastalığı olan 100 kadına bu hastalıkla yaşam hakkında sorular sorulmuş ve cevaplar şöyle olmuş;

  • Hastaların çoğu şikayetlerin ergenlikte, 11-19 yaşlarında başladığını ifade etmiş.
  • Tanı konulmasında gecikme olduğu, bu sürenin ortalama 9 yıl olduğu ortaya çıkmış.
  • Hastaların çoğu tanı konmadan önce en az 5 doktor ile görüşmüş.
  • Hastaların yarısından fazlası bu hastalığı ilk kez teşhis edildiğinde duymuş.
  • Her 10 kadından birinde ailede de çikolata kisti hastalığı varmış.
  • Kadınların %90’ında gebe kalma problemi olduğu gözlenmiş. Fakat bu kadınların %70’i daha sonra gebe kalmış.
  • Çikolata kisti hastalığı olan kadınların yarısı ev işlerini yapmada, cinsel ilişkide, işyerinde, egzersizde, hatta uyku kalitesinde ve sosyal aktivitelerinde fiziksel kısıtlamalar hissettiğini ve günlük aktivitelerini gerçekleştirmede zorluk çektiklerini dile getirmişler. Eşlik eden bulantı ve depresyon iştah problemlerine yol açmış.
  • Bu hastalıktan muzdarip olan kadınların yılda 20 gün tedaviler, ameliyatlar nedeni ile işe gidemedikleri ortaya çıkmış. Ağrıları nedeniyle işyerindeki performanslarının düştüğü ve kariyerlerinin olumsuz etkilendiği gözlenmiş.

 

Çikolata kisti hastalığı olan bayanların adet sancısı, sürekli kasık ve karın ağrısı, depresyon nedeniyle ev ve işyerinde performansları düşmektedir. İlişkide ağrı ve sürekli kasık ağrısı sosyal ve cinsel ilişkilerde sorunlara yol açmaktadır. Dolayısıyla çikolata kisti hastalığı bir bayanın genel iyilik durumunu, iş performansını olumsuz yönde etkilemektedir. 

          Çikolata kisti hastalığı sık hastaneye gitme, sık ameliyat geçirme ve sık işten rapor alma gibi sebepleri nedeniyle yüksek maliyetli bir toplumsal sağlık problemi olarak değerlendirilmektedir. Bu hastalık kendiliğinden ya da tedavi ile tamamen geçen bir hastalık olmadığından tüm dünyada sağlık sistemine ciddi ekonomik etkisi olduğu ifade edilmektedir.

          Bir diğer önemli nokta çikolata kisti hastalığı olan genç kız ya da kadınların aileleri ve yakın çevreleri ile eşleri üzerinde de hastalığın etkilerinin olmasıdır. Örneğin çikolata kisti hastalığı cinsel ilişkide zorlanma ve ağrıya sebep olarak eşlerin cinsel yaşantılarını ve dolayısıyla evliliklerini olumsuz etkileyebilir. Sürekli kasık ağrısı nedeniyle sosyal faaliyetlere katılmak istemeyen bir kadın ailesi ve eşi ile arasında gerginlikler yaşayabilir. Yine çikolata kisti hastası bir genç kız kasık ağrıları nedeniyle arkadaşları ile sosyal ilişkilerini kısıtlayabilir ve toplumdan izole olmak isteyebilir. Tüm bu sebepler çikolata kisti olan kadında depresif bir ruh hali oluşturarak iştahsızlık, halsizlik ve uyku problemlerine yol açabilir. Dolayısıyla çikolata kisti hastalığı aile içi ilişkileri de etkileyebilen bir hastalıktır.

          Özellikle ilişkide ağrı şikayeti olan, jinekolojik muayene esnasında zorlanan ya da vajinismus zannedilen kadınlarda önemli oranda altta çikolata kisti hastalığını görebiliyoruz. Bu gibi durumlarda erken teşhis ve uygun bir tedavi yönteminin uygulanması ile bu şikayetler de ortadan kalkabilmektedir. 

          Kadının ve ailesinin hayatında tüm bu bahsettiğimiz kısıtlanmalar ve zorluklar nedeniyle çikolata kisti hastalığı hakkında farkındalığı tüm toplumda arttırmak ve hastalığın erken teşhis edilmesini sağlamak kadın sağlığı için çok önemlidir. Adet sancısının normal kabul edilmesi toplumda en önemli yanılgıdır. Ciddi adet sancısı olan tüm genç kızların ve kadınların kadın doğum hekimi ile çikolata kisti varlığı açısından görüşmesinde yarar vardır.

     

  • Yazan: Prof. Dr. Banu KUMBAK AYGÜN

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org

Sosyal Kanallarımız